Tethys - potápění v pohodě - Rekordní žralok bělavý uloven (a zase puštěn) v Jihoafrické republice

Tethys - zajímavosti a články


 

 Rekordní žralok bělavý uloven (a zase puštěn) v Jihoafrické republice


./gal/_obr_k_clankum/r2009zambezi1.jpg

Rekordně velký žralok bělavý na břehu řeky Breede


článek z Daily Dispatch volně přeložil Tomáš Kotouč

Právě jsem narazil na tento zajímavý článek na stránkách Florida Museum of Natural History. Žralok kupodivu a naštěstí nebyl uloven rybáři, ale vědci a tudíž byl po změření a označkování puštěn.

Žralok, kterému se v Africe říká Zambezi Shark, byl uloven v řece Breede na Západním mysu. Dlouhodobě místní obyvatelé a rybáři tvrdí, že se v řece vyskytují obrovské ryby a to byl impuls pro vědeckou akci výzkumníků. Rybařili bez úspěchu 3 dny, až čtvrtý den Hennie Papenfuss zasekl něco obrovského 5km proti proudu od ústí do moře.

Žralok táhl loď proti proudu hodinu a půl, celkem 2,2km, než byl natolik unaven, že bylo možné jej vytáhnout na břeh. Jednalo se o samici žraloka bělavého, dlouhá 4m a vážila 575kg. Doposud nejdelší změřený žralok bělavý měřil 3,5m. Tato oblast je rovněž považována za nejjižnější výskyt žraloků bělavých v Africe.

Samice dostala tři satelitní sondy a byly jí odebrány genetické vzorky. Vědci rovněž předpokládají že byla těhotná a řeku navštívila aby zde porodila mladé.

Tým ji poté sledoval 43 hodin. Většinu času strávila v řece, pouze na pár hodin vplula do příbojové zóny ústí. V noci se zdržovala v blízkosti rybářských lodí, zřejmě proto, že je zvyklá krást rybářům jejich úlovky. Během dne plula v příbojové zóně, kde naopak loví třpytkaři stojící po kolena ve vodě!

Takže mějte na paměti, ať se budete v Africe koupat v řece, nebo se jen brodit na pláži po pás ve vodě, i tak můžete narazit na monstrum, které Vás může slupnout jako malinu../gal/_obr_k_clankum/r2009zambezi2.jpg


 
1721399971
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist