Tethys - potápění v pohodě - Velký bílý propuštěný z akvária v Monterey prosperuje

Tethys - zajímavosti a články


 

 Velký bílý propuštěný z akvária v Monterey prosperujeMonterey Herald / přeložil Tomáš Kotouč

Samec velkého bílého žraloka nejprve vystavovaný v akváriu v Monterey Bay a posléze letos v lednu vypuštěný na svobodu, zdá se zatím dobře prosperuje v hlubokém oceánu a chová se jako normální člen druhu vrcholového predátora, oznámili tento týden vědci akvária. Před vypuštěním byla na žraloka připevněna elektronická sonda naprogramovaná tak, aby se uvolnila za 90 dní.

To se skutečně stalo 25 námořních mil od jižního cípu Baja California blízko Cabo San Lucas 15. dubna 2007 a sonda okamžitě poslala nashromážděná data přes satelit do Tuna Research and Conservation Center vědcům ze Stanford University a Montereyského akvária. Sonda byla poté vyhledána rádiem a vyzvednuta z moře 23. dubna 77 mil západně od Mazatlánu Scottem Reidem.

Zařízení nahrávalo data o pohybu žraloka každých 10 sekund po 90 dní a tato data byla následující měsíce analyzována týmem ze Stanfordu. Během celkové cesty 2.200 mil se žralok nejdále vzdálil od pobřeží na 700 mil a nejhlouběji se ponořil do hloubky 300m.

„Vypadá to, že žralok trávil den blízko hladiny s občasným zanořením do hloubky kolem 200m, což je modelově typické pro dospělé jedince toulající se dále od pobřeží mezi Kalifornií a Havají.“, říká Kevin Weng, výzkumník velkých bílých žraloků ze Stanfordu. Žralok se vyhýbal hladině v noci, kdy plul v průměrné hloubce 80m a nejhlouběji se potápěl za šera a v noci.

Po vypuštění poblíž Point Pinos do vody o teplotě 50°F, žralok rychle odplul na volné moře kde má voda cca 60°F. Dále pokračoval na jih, kde strávil nějaký čas v teplotě 75°F a nakonec ve vodě o něco chladnější, cca 70°F.

Tento žralok je již druhým, který byl vystavován v akváriu v Monterey Bay. První velký bílý byl držen v zajetí 198 dní a vypuštěn v roce 2005. V obou případech se žralok od počátku choval v moři velmi aktivně jako ostatní volně žijící žraloci. Druhý žralok měřil 175cm a vážil 50kg, když se dostal do akvária, a v čase vypuštění měřil téměř 2m a vážil 85kg, tudíž dostatečně velký aby byl vypuštěn ve správný čas. Logistika většího žraloka by již byla problematická.

Žralok nabýval v zajetí na hmotnosti o něco rychleji než ve volné přírodě, což bylo pravděpodobně zapříčiněno kaloricky velmi aktivní potravou a méně aktivním způsobem života v akváriu než ve volném moři.

Žralok vypuštěný v roce 2005 měl rovněž sondu, která sbírala data 30 dní. Poté byla vyzvednuta poblíž Point Conception v jižní Kalifornii. Tento jedinec si to rovněž namířil na jih do Mexika (Tethys: to je snad jasný, ne? :-D).

Weng dále říká: „To nejdůležitější co jsme se dozvěděli od letošního žraloka je překvapivá délka trasy, kterou urazil za 90 dní. To že pravděpodobně mnoho velkých bílých žraloků migruje mezi USA a Mexikem znamená, že oba státy musí na jeho ochraně spolupracovat.“ Poslední známá poloha žraloka je Cabrillo Seamount při vstupu do Cortézova moře. Již dříve byli mladí i dospělý velcí bílí uloveni uvnitř Cortézova moře, ale dodnes nevíme zda se zde rodí, migrují, atd... Je velmi zajímavé, že náš žralok zamířil právě sem.
Akvárium Monterey Bay zahajuje již pátou sezónu výzkumu velkých bílých žraloků a plánuje dočasně vystavit dalšího mladého jedince, který bude později vypuštěn. Dalším zajímavým faktem migrace je poznatek, že ne plně dospělí žraloci mají tendence migrovat podél pobřeží na jih, tak dospělí jedinci se spíše toulají na otevřeném moři mezi Kalifornií a Havají. Sledujeme tak expanzi životního prostředí tak jak tito žraloci rostou..: 
1721398469
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist