Tethys - potápění v pohodě - žraloci 3D - recenze

Tethys - zajímavosti a články


 

 žraloci 3D - recenze
12.1.2006 přichází do České republiky nový „imaxovský“ 3D dokument, „Žraloci 3D“. Mezi českou premiérou a světovou v Las Vegas uplynul teprve rok, což je nezvykle krátká doba a dostává se tak k nám skutečně aktuální a svěží dílo francouzského 3D specialisty, potápěče a režiséra Jean-Jacques Mantella.

Film jsem shlédl nejprve v 2D projekci, kdy se naplno projevily obvyklé rysy „imaxovských“ filmů, kterými jsou jistá informační povrchnost a typická „rodinnost“ – film je zkrátka vždy točen pro celou rodinu, a musí se líbit babičce i vnoučeti. Přesto i v 2D některé záběry rozhodně stály za to a s povděkem jsem si uvědomil hlavně dvě věci – zaprvé, ve filmu není vidět jediný potápěč a záběry velkého bílého jsou prosty tak v minulosti oblíbeného trhání nabízených návnad a detailů zubů zakousnutých do ochranné klece. Film tak působí velice přirozeně a nenápadně připomíná, že mi lidé, jsme pouze návštěvníky, často nevítanými návštěvníky, v modrém světě ticha.

O to více jsem byl potěšen jak na mě film zapůsobil v prostředí kam patří, na obřím plátně kina Oskar Imax na Floře. Vizuální záměr vystoupil do popředí a vše ostatní kromě skvělé hudby se stalo nepodstatným. Nehledě na sousedy v okolních sedadlech, jsem si začal hrát, chytal jsem do úst plující medúzy, uhýbal před mečem pilounů a cítil se jako jeden z kladivounů v obrovských hejnech kolem ostrova Malpelo.

Ve filmu se postupně objevují žraloci píseční (JAR – Protea Banks), žraloci stříbrocípí (Polynésie), manty velké (Mexiko – Socorro islands), žraloci hedvábní (Mexiko – Socorro islands), pilouni mnohozubí (Mantella mi v osobním rozhovoru neprozradil přesnou lokalitu, uvedl pouze Sev. Atlantik), žraloci bílí, šedí útesoví (Polynésie), kladivouni velcí (Polynésie) i kladivouni bronzoví (Kolumbie – Malpelo) a žraloci velrybí (Mosambik – Jangamo Bay).

Průvodcem a komentátorem filmu je mořská želva a z dalších živočichů se objevují delfíni a lachtani. Úchvatná je pasáž bez žraloků, pouze s pulzujícími hejny ryb, které 3D efekt využijí beze zbytku.

Film „Žraloci 3D“ se mi líbil a mohu jej s klidným vědomím doporučit. Ne jako zdroj nových informací, ale jako lahůdkovou vizuální show. Na tiskové konferenci režisér Mantello prozradil, že právě dokončuje nový 3D film o mořských savcích. Máme se tedy opět na co těšit.Žraloci 3D: v originále „Sharks 3D“
délka: 40 minut
režie: Jean-Jacques Mantello
hudba: Christophe Jacquelin
česká stránka filmu: http://www.oskarimax.cz/FilmZraloci3D.asp
originální stránky filmu: www.sharks3d.com
 
 
.:

Jen doplním, že Tethys je oficiálním partnerem soutěže (hlavně kvůli našim stránkám www.zraloci.cz),
takže s námi můžete vyhrát potápěčský kurs nebo potápěčské safari v Egyptě!

Hč.
 
1721399320
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist