Tethys - potápění v pohodě - Nicaragua zakázala lov žraloků ve sladké vodě

Tethys - zajímavosti a články


 

 Nicaragua zakázala lov žraloků ve sladké vodězdroj: Reuters / přeložil: T. Kotouč


Nicaragua zakázala v úterý 17.1.2006 sladkovodní lov žraloků bělavých a pilounů kvůli alarmujícímu poklesu jejich populace a vyzvala sousední Kostariku k podobnému kroku. Oficiální úřady v Managui potvrdili, že nadměrný rybolov v řece San Juan, která tvoří hranici s Kostarikou, zredukoval počty těchto převážně mořských tvorů na nebezpečně nízkou úroveň.


Nicaragujská vyhláška se týká dvou zmíněných druhů, které mohou žít jak ve sladké, tak ve slané vodě a vztahuje se na řeku San Juan a velké sladkovodní jezero Cocibolca. Pilouni, pojmenovaní podle dlouhého ozubeného čenichu a občas agresivní žraloci bělaví, vplouvají do řeky San Juan z Karibského moře a dostávají se proti proudu až do jezera Cocibolca, které má rozlohu 8.000 km2.


Kostaričtí rybáří mají sítě a různé pasti, kterými přehrazují tradiční migrační trasy těchto ryb do jezera, říká Miguel Marenco z ministerstva zemědělství. Žraloci bělaví, kteří se vyskytují rovněž v dalších velkých řekách jako je Amazonka nebo Mississippi, útočí na člověka častěji, než kterýkoliv jiný žralok, protože se často vyskytují ve velmi mělké vodě.


V minulých letech řešily obě země spory ohledně správy a využívání řeky San Juan, jejíž délka toku od jezera až do moře je 200 km. Marenco říká, že pokud ochranu žraloků a pilounů Kostarika nepodpoří bude to znamenat jejich vyhynutí v celém systému ve velmi krátké době. Loni v září se vztahy vyhrotily poté, co Kostarika zaslala k mezinárodnímu soudu požadavek o bezlimitní práva k využívání řeky San Juan.


:.


 
1721399146
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist