Tethys - potápění v pohodě - Středomořské léto 2006 ve znamení invaze medúz

Tethys - zajímavosti a články


 

 Středomořské léto 2006 ve znamení invaze medúzJames Owen pro National Geographic 18.8.2006, přeložil Kóta

Obrovské počty pálivých medúz útočily toto léto na rekreanty ve Středozemním moři, poskytujíce tak další důkazy, že rosolovitá stvoření se stávají hojnějšími v evropských mořích. Vědci tvrdí, že invaze je výsledkem kombinace klimatických změn a nadměrného rybolovu přirozených predátorů medúz a potravních konkurentů. Trendy se zhoršují přímo úměrně s oteplováním vody, říkají.I když druhy objevující se na evropských plážích nejsou považovány pro lidi za smrtelné, některé, jako například Pelagia noctiluca žahají velmi bolestivě a mohou způsobit těžké otoky a alergické reakce. Španělský Červený kříž zaznamenal letos poranění medúzami u celkem 19.000 rekreantů pouze na Costa Brava. Vládní úředníci vyslaly lodě se sítěmi, aby pochytali medúzy dříve, než se dostanou k pobřeží a mnoho španělských pláží bylo uzavřeno. Podobné to bylo i v italských a francouzských resortech. Rudé vlajky a výstrahy se objevovaly na plážích celého západního Středomoří, varujíce návštěvníky před nebezpečím.

V červenci zaznamenali výzkumníci z environmentální skupiny Oceana Europe masivní koncentraci medúz podél španělského jihovýchodního pobřeží. „Nalezli jsme medúzy v celém Středozemním moří, ale v této oblasti jsme viděli koncentraci více než 10 medúz na metr čtvereční,“ říká vedoucí výzkumu Ricardo Aguilar. „Prakticky kamkoliv jsme se podívali, nikde jsme neviděli vodu bez medúz.“

Skupina tvrdí, že malé dešťové srážky a ostatní klimatické změny v regionu zvedly teplotu a salinitu pobřežních vod. Vyšší teplota a salinita umožňuje druhům z otevřeného moře dostat se k pobřeží, kde chladnější voda dříve fungovala jako bariéra. Italští vědci přidávají, že vyšší teplota umožňuje některým druhům migrovat z afrických vod na sever. Mnoho dalších dřívějších studií dosahuje víceméně shodných závěrů, že nárůst populace medúz je poháněn globálním oteplováním.

Například vědci z Pelagic Ecology Research Group na univerzitě St. Andrews ve Skotsku nalezli shodu na grafických modelech nárůstu teploty v Severním moři, migraci planktonu na sever a větším výskytu medúz. Potom zní logicky co říká Peter Richardson z Marine Conservation Society v Anglii, že teplejší voda povzbuzuje produkci planktonu, kterým se medúzy živí. V chladnějších vodách jako je severní Atlantik nebo Středozemní moře toto oteplování vody vede k přemnožení medúz. Je pravděpodobné že do budoucna bude vyšší výskyt medúz ve Středomoří průvodním jevem klimatických změn.

• Pozor na Talířovky obrovské (Cyanea capillata)Richardson vede národní výzkum zahájený v r. 2003 s cílem monitorovat populaci medúz v pobřežních vodách UK. Založený spíše na zprávách veřejnosti než na vědeckých výzkumech, projekt zaznamenal masivní nárůst výskytu různých druhů medúz. Z nich je pro lidi nejvíce nebezpečná Talířovka obrovská. Klobouk může dosahovat průměru 2 metry a chapadla délky 15 metrů. „Jediný dotek Vás vyřídí na celý den.“

V oblasti Merseyside v severozápadní Anglii bylo toto léto na jediné pláži každý den zasaženo 80 lidí touto medúzou.
Richardson dodává, že jedna z jeho kolegyň má osobní zkušenost s medúzou Pelagia noctiluca, když byla těžce popálena během návštěvy španělského ostrova Minorca. Celá jedna strana obličeje a celá paže byly v bolestivé agonii a následně ochrnuté po mnoho hodin.

• Nadměrný rybolov

Další nedávné důkazy podporují myšlenku, že nadměrný rybolov rovněž přispívá k přemnožování medúz. Jedná se hlavně o drastický úbytek měsíčníků, ostenců a želv kožatek, kteří nejsou sice přímo loveni, ale často umírají „omylem“ v rybářských sítích.

Studie publikovaná minulý měsíc v časopise „Current Biology“ odhaduje, že celková hmotnost medúz ve vodách Namibie je asi 13,4 milionu tun, což je více než odhadované množství komerčně lovených ryb. Brierley říká, že stavy sardinek a ančoviček jsou těžce pleněny od 60. let a současné zásoby jsou již pouze zlomky. „Protože ryby a medúzy v podstatě soutěží o podobné potravní zdroje, tak dramatický úbytek ryb by mohl teoreticky přispívat k masivnímu nárůstu výskytu medúz.“


.: 
1597465379
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist