Tethys - potápění v pohodě - žraločí ponorka – poslední Cousteaův hvězdný stroj

Tethys - zajímavosti a články


 

 žraločí ponorka – poslední Cousteaův hvězdný stroj



National Geographic / přeložil: Tomáš Kotouč



Jeho samotné jméno, které je Fabien Cousteau díky tomu že je vnukem slavného Jacque Cousteaua, dělá z tohoto muže „velkou rybu“ světa podmořských výzkumů. Nyní Fabien dohnal svůj status velké ryby skutečně do extrému.

Narodil se v Paříži, žije v New Yorku a nyní se stává jakýmsi virtuálním žralokem díky své nové ponorce zkonstruované ve tvaru žraloka. Věří, že se s tímto strojem bude moci inkognito zanořit mezi obávané žraloky bílé. Ponorka stála více než 100.000,-USD, je dlouhá 4,3m a je vyrobena tak, aby vypadala a pohybovala se co nejvíce jako žralok bílý. Dovnitř se vejde jediný člověk, který bude ležet na břiše opřený o lokty, aby mohl stroj řídit a pozorovat.



Fabien říká: „člověk uvnitř bude sice uzavřen v kabině, ale bude se cítit jako by byl součástí okolního prostoru. U spousty věcí vůbec nevíme jak budou fungovat, je to prototyp“.

Cousteau zamýšlí použít ponorku ke zdokumentování a demystifikování chování bílých žraloků, kteří jsou stále považováni za bezmyšlenkovité kruté zabíječe. Fabien říká, že žraloci bílí jsou na zemi již déle než 400 miliónů let a cokoliv co přežilo tak dlouho, nemůže být hloupé. Dokument s názvem „Duše démona“ by měl mít premiéru tuto zimu na americké televizní stanici CBS.

Cousteau nazývá svoji ponorku „Trója“, podle mýtického trójského koně. Ale nápad na sestrojení této ponorky měl prozaičtější zdroj – belgickou komiksovou knížku o Tintinovi, na obálce je Tintin a jeho pes nakresleni v ocelové ponorce, která má tvar žraloka. „Dostal jsem tu knihu když mi bylo sedm a ten obrázek se mi vryl do paměti. Udělali jsme další krok, nechtěl jsem něco tuhého, nehybného.“



Poháněna pohybem ocasu a potažená pružným materiálem, dokáže tato ponorka skutečně přirozeně a tiše plout. Interiér je naplněn vodou a pilot ponorky tak musí být vybaven dýchacím přístrojem. George Lauder, profesor biologie na Harvardu říká, že ponorku sice zatím v akci neviděl, ale pokud umí to co slyšel vyprávět, musí konstruktérům gratulovat. Říká že je notoricky známo, že konstrukce které věrně napodobí pohyb ryb jsou nesmírně obtížně realizovatelné.

Co je důležité, Trója by měla umožnit Fabienovi být žralokem a ne žraločí potravou. Hlavním cílem projektu je pozorovat jak se žraloci chovají, když není na blízku žádný člověk. Doposud totiž všechna
pozorování probíhala z klece, žraloci byli vnaděni a to má do přirozeného chování daleko. To je spíš cirkusové chování, než chování divokých zvířat. Cousteau se trochu zdráhá odhadovat, co si žraloci
pomyslí, až se setkají s jeho ponorkou, přece jen věří, že se budou chovat přirozeně.

Při testech bez lidské posádky byli na žralocích, kteří se setkali s ponorkou vidět komunikační signály, jaké používají žraloci mezi sebou, občas byly vidět i známky agresivity, ale nikdy nedošlo k napadení
ponorky. Tým říká, že to je možná proto, protože umělý žralok je poměrně velký a vypadá jako statný, zdravý a dobře živený jedinec.

"Představuji si, že zvířata, která jsou zde již 400 miliónů let musí být velice chytrá a výborně vybavená k přežití. Taková zvířata se zbytečně nevystavují riziku a konflikt s jiným žralokem takovým zbytečným rizikem je. Věřím, že pokud bude mít Trója úspěch, najdou se další vědci, kteří na moji práci naváží a posunou ji dál."
 
.:







 
1713521690
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist