Tethys - potápění v pohodě - Záhadná záře...

Tethys - zajímavosti a články


 

 Záhadná záře...zdroj: Marinebio / přeložil: Tomáš Kotouč
Záhadná záře zachycená na satelitním snímku


Námořníci již léta vyprávějí o vzácném nočním jevu, při kterém oceán intenzivně září kam až oko dohlédne. V literatuře se s tímto jevem nazvaným „mléčné moře“ setkávají hrdinové Vernova románu „20.000 mil pod mořem“.

Vědci doposud neznají podstatu jevu, ale senzory satelitů tento jev již zachytily a dodaly první fotografie „mléčného moře“ a daly nám tak novou naději k poznání této prchavé události. Nově publikované obrázky ukazují rozsáhlou oblast v Indickém oceánu, zhruba o velikosti Connecticutu, která nepřetržitě zářila 3 dny. Luminiscence byla rovněž pozorována z lodí, které se v oblasti pohybovaly.

„Okolnosti za kterých se formuje „mléčné moře“ jsou doposud naprosto neznámé“, říká Steven Miller, vědec z Naval Research Laboratory, který je vedoucím satelitního výzkumu. Rovněž zdroj světelných emisí se stále teprve diskutuje.

• Hlavní myšlenka

Vědci se domnívají, že v pozadí fenoménu jsou bioluminiscenční baktérie. Tato stvoření produkují permanentní záři, na rozdíl od krátkých jasných záblesků, které produkují bičíkovci, známí i potápěčům, kteří záblesky reagují na podráždění například při plácnutí do hladiny, či na vlny, které vytvářejí čluny.

„Problémem bakteriální hypotézy je předpoklad, že v oblasti musí existovat obrovská koncentrace bakterií předtím než začnou zářit a my nevíme co takovou koncentraci může podporovat“, říká Miller. Jedna z myšlenek předpokládá, že bakterie nejsou nezávislé organismy, ale jsou schopné žít pouze na nějakém lokálním podpůrném substrátu.

„Do této teorie zapadá případ, kdy jedna loď pozorovala září a zároveň si všimla velké koncentrace mořských řas. Takže naše preferovaná hypotéza tvrdí, že zdrojem bioluminiscence jsou bakterie, které kolonizují nějaký druh organického materiálu nacházejícího se ve vodě. Satelitní pozorování nám snad umožní zaměřit se na ta správná místa v oceánu, kam poté pošleme lodě s laboratořemi, které budou schopné přinést definitivní odpovědi na naše otázky.“
 
.:


 
1721401013
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist