Tethys - potápění v pohodě - Žraločí­ útok s tragickým koncem

Tethys - zajímavosti a články


 

 Žraločí­ útok s tragickým koncemPřečtěte si i další články týkající se žraloků ..navštivte stránky www.zraloci.cz

Žraločí útok s tragickým koncem se odehrál 5.6.2005 v oblasti Kapského města

Publikováno: Cape Argus 6.6.2005
Napsala: Terri-Liza Fortein
Přeložil pro Tethys: Tomáš KotoučOutdoorový nadšenec a dychtivý sportovec, student medicíny Henri Murray měl bojovného ducha.

Murray, starý 22 let, plánoval cestu do KwaZulu-Natal nabídnout svoje služby jako sociální pracovník potřebným lidem a zároveň přitom pokračovat ve studiu medicíny v Jižní Africe.
Ale když ho v sobotu napadl velký žralok bílý, když lovil harpunou poblíž Miller´s Point, jeho bojovný duch a zoufalý pokus potápěčského partnera na přežití nestačily.

Když se žralok k Henrimu přiblížil poprvé, snažil se jej zahánět harpunou. Predátor se vzdálil, ale po chvíli se objevil podruhé, ale Henrimu se opět podařilo je bodáním přesvědčit k ústupu, ale potřetí jej žralok uchopil do čelistí a zmizel.

Ačkoliv při třetím útoku Henriho potápěčský buddy Piet van Niekerk střelil žraloka ze své harpuny, bylo již příliš pozdě zachránit blízkého přítele.

Murrayho ploutev, maska a části zátěžového opasku byly později nalezeny policejními potápěči. Rovněž našli harpunu i s připevněnou bójkou, ale žádné známky po dvaadvacetiletém hochovi. Kousek neoprenu obsahující klíč od auta byl nalezen na pláži Fish Hoek v neděli cca 7km od místa útoku.

V této fázi je považován za mrtvého, ale veřejnost je vyzvána poskytnout jakýkoliv detail k incidentu, řekl v neděli Craig Lambinon, mluvčí National Sea Rescue Institute.

Lambinon dále podotkl, že poslední pokus potápěčů najít Murrayho tělo bude uskutečněn v pondělí.

Útok na Murrayho se odehrál pouze 7 měsíců poté, co byla napadena Velkým Bílým 77-ti letá Tyna Webb rovněž na pláži Fish Hoek - Jagger Walk. Jediné co bylo nalezeno, byla její červená koupací čepice.

Od roku 2002 bylo na západním mysu registrováno 7 útoků, ale žraločí expert Geremy Cliff z Natal Sharks Board říká, že pokud se na všechny případy podíváme blíže, dá se říct, že jsme měli špatné, ale i dobré roky.

"V současnosti chodí do moře kvůli rekreaci mnohem více lidí než dřív a tak se logicky častěji setkávají se žraloky. Pokud zvážím, kolik lidí se zde koupe, tak si umím představit mnohem horší scénáře".

Cliff říká, že velmi pochybuje o možnosti, že by Webbovou a Murrayho napadl stejný žralok. Bílí žraloci obvykle provedou tzv. testovací kousnutí, aby se přesvědčili, jestli tuto kořist chtějí skutečně sníst či nikoliv, jestli jim zkrátka chutná. Nicméně díky velkosti a síle čelistí, toto kousnutí bývá často fatální.

V neděli odpoledne byla Murrayho rodina informována, že byl nalezen kus neoprenu a že žralok možná odpovědný za útok byl spatřen poblíž Kalk Bay.

Murrayho otec George Murray vzkázal, že rodina se smířila s tím co se stalo, že jsou velmi smutní, ale nikoliv zahořklí a rozlobení. Murray řekl své ženě Lizette a jejich dalším čtyřem synům, že si musí vzájemně pomoci překonat tuto bolestivou ztrátu.

Jejich syn Henri, student medicíny na Stellenbosch University, tu po sobě zanechal skvělý odkaz, přátele a rodinu.
  
1721403559
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist