Tethys - potápění v pohodě - Tsunami - poškození mořských ekosystémů v thajských vodách

Tethys - zajímavosti a články


 

 Tsunami - poškození mořských ekosystémů v thajských vodách



Thai News Service , 30.12.2004
přeložil: T. Kotouč


Hlavní zpráva - Mořští biologové vyzývají vlády k uvolnění zdrojů na zmapování poškození moře v zasažených oblastech.
Příbojové vlny, které narazily v neděli na thajské západní pobřeží, pravděpodobně způsobily nevratná poškození ekosystémů v Andamanském moři, tvrdí prominentní mořští vědci.
Dr. Thon Thamrongnawasawasdi zmiňuje fakt, že dopady na povrchové oblasti jsou okamžitě viditelné, ale dramatická hlubší poškození zůstávají pravděpodobně skrytá pod mořem.

Katastrofa, která postihla provincie Krabi, Phuket, Phang Nga, Ranong, Trang a Satun, změní pod vodou úplně vše, postihne všechny formy života v ekosystému. Ovlivní to vše od mořské trávy a korálů až po žraloky, kteří zde žijí, říká Thon.
Dopad je nevratný, říká. My již nikdy nezažijeme tyto oblasti v jejich nedávném bohatství a pestrosti. Tato místa již zůstanou navždy jiná.
Koh Phi Phi bylo pravděpodobně poškozeno nejvíce ze 4 hlavních ostrovů v oblasti, toto tvrzení vychází z prvních průzkumů, které již na několika místech probíhají. Ty 3 ostatní ostrovy jsou Koh Surin, Koh Similan a Koh Tarutao´s Adang Rawi. 

První odhady jsou takové, že dopady na mořský ekosystém budou velmi vážné. Ekosystémy na Phi Phi a Surin jsou poměrně mělké a proto devastace na těchto místech bude větší, vysvětluje Thon.
Na Moo Koh Surin již pozorujeme takové blednutí korálů, jaké nebylo ještě nikdy zaznamenáno při žádné pohromě. Odhaduji, že bude trvat 11 let, než se objeví první známky obnovy korálů. Korály tvoří prostředí pro mořský život nezbytné pro rozmnožování a shánění potravy. 
Jemný písečný prach, který nyní cirkuluje ve volném moři, blokuje sluneční záření, které je životně důležité pro fotosyntézu korálů. Eventuálním výsledkem může být uhynutí korálů.

Jako ostatní vědci, Thon je velmi smutný ze skázy, kterou utrpěla tvořící se databáze mořského ekosystému v jeho rodné zemi.
Naše současná databáze jistě není perfektní, ale je jediná kterou máme. Trvalo to desetiletí ji shromáždit, ale katastrofa ji učinila zastaralou a možná zbytečnou.

Vědci nyní vyzývají vládu k zahájení záchrany moře, kdy nejprve je třeba široce prozkoumat stav mořského života.
Říkají že je nezbytná okamžitá brain-storming konference. Finanční zdroje by měly podnítit rychlou akci. První náklady na zmapování první části výzkumu jsou odhadovány na 100mio Bahtů. Veškeré vybavení, které bylo používáno k výzkumu moře bylo zničeno během katastrofy. 
Je nezbytné to udělat nyní, čím déle budeme čekat, tím menší je šance na obnovu. Později to bude dražší a k ničemu. 

Je třeba si uvědomit, že toto nebude pouze investice do ekosystému, ale zároveň podpora zdrojů pro turismus. Nezapomínejme, že turistické oblasti v Thajsku byly poškozeny více než podobné oblasti v sousedních zemích. 

Bali, Langkawi v Malajsii a další oblasti v Indonésii byly ušetřeny před hlavním náporem pohromy, říká Thon, který je zároveň poradcem thajského Ministerstva turismu. 

Nakonec říká svůj názor, že nejlepším způsobem jak poškozená místa zachránit, je uzavřít je stoprocentně před lidmi na mnoho, mnoho let.








 
1713486817
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist