Tethys - potápění v pohodě - Více žraloků ve skotských vodách

Tethys - zajímavosti a články


 

 Více žraloků ve skotských vodáchzdroj: BBC News / Tethys


Poslední čísla ukazují, že počty pozorovaných žraloků velikých ve skotských vodách rychle stoupají. Průzkumy za rok 2005 odhalily 180 pozorování během 10-ti týdnů, z toho 172 pozorování ve skotských vodách. Studie byla provedena organizací The Wildlife Trust´s Basking Shark Project.

Pozorování narůstají během posledních několika let a experti věří, že důvodem je změna klimatu a že žraloci následují plankton z teplejších moří dále na sever. V r. 2003 bylo ve Skotsku pouhých 40 pozorování, ale v r. 2004 již 106. Průzkumná loď monitoruje oblasti v English Channel, Irském moři, Firth of Clyde a Hebridách.Tato pozorování těchto až 11 metrů dlouhých ryb tvrdě kontrastují se ztenčujícími se počty ostatních mořských druhů ve skotských vodách v posledních letech. Čísla zveřejněná počátkem tohoto měsíce ukazují že populace mořských ptáku utrpěly nejhorší hnízdní sezónu za dobu co jsou tyto údaje monitorovány, některých druhů se to týká více, některých méně, ale pozitivní trend v rezervacích Tiree, St Kilda a Canna nebyl zaznamenán ani u jednoho druhu. Všeobecně se předpokládá, že tato krize je způsobena nedostatkem ryb v moři, kterými se ptáci živí.

Skipper průzkumné lodi Colin Speedie říká: „Navzdory devastujícímu roku pro mořské ptáky a ostatní mořské živočichy, žraloci velicí benefitují na nárůstu výskytu a kvality jejich zdroje potravy – planktonu – a následují své potravní zdroje. Samozřejmě důvodů bude jako vždy více, ale tím hlavním bude asi změna klimatu a tím pádem teplejší jižní proudy, které posunují hranici hlavního výskytu planktonu dále na sever.

„Smutné ticho“

Laura Bateson, podílející se na mnoha skotských mořských programech říká: „Skotská moře poskytují hodnotné potravní zdroje pro mnoho různých druhů. Nedostatek malých ryb má masivní destruktivní efekt na populace mořských ptáků, ale nejen to, je to široká díra v potravním řetězci, kde vše souvisí se vším.

Pobřeží západního Skotska, která se normálně hemží mořskými ptáky bylo letos smutně tiché a pozorování plejtváků malých a sviňuch bylo vzácnější než dřív.

Žraloci velicí, spolu s 23 druhy velryb a delfínů jsou součástí téměř 44 tisíc druhů živočichů navštěvujících skotská moře a pobřeží. Mohou vážit více než 5 tun a každou hodinu profiltrují vodu o objemu olympijského plaveckého bazénu.

.:


 
1721404702
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist