Tethys - potápění v pohodě - V Rudém moři se potopila potápěčská safari loď "Coral Queen" (7.7.05)

Tethys - zajímavosti a články


 

 V Rudém moři se potopila potápěčská safari loď "Coral Queen" (7.7.05)Divernet News 7.7.2005
Pro Tethys přeložil Tomáš Kotouč


Coral Queen (CQ), jedna z nejznámějších safari lodí, se potopila na potápěčské lokalitě Sha´ab Sataya na Fury Schoals poté, co narazila na reef v úterý časně ráno.

Skupina britských potápěčů, která byla na palubě, unikla nezraněna na jinou loď „Haven Majesty“, která kotvila blízko CQ noc předtím.

Z důvodu rychlosti potápění lodě a pozice potápěčů, muselo být v lodi ponecháno vše, kromě toho, co měli potápěči zrovna na sobě. Ti byli následně dopraveni do Al Hamada a poté do Káhiry, kde dostali nové pasy na britské ambasádě.

80 stop dlouhá CQ vyrobená v roce 1996 byla ve vlastnictví potápěčského nadšence Guido Sherifa až do konce minulého roku, kdy ji prodal Hamada & Karina Hamelynck, majitelům lodi Queen Juliana. Vybavena na dlouhé výpravy, CQ s 12 potápěči byla na safari v jižním Egyptě ve službách anglického operátora Oonasdivers.

Loď se rychle naplnila vodou a sedla si na dno v hloubce 10m.
Pasažeři později vyprávěli co zažili potápěči z Haven Majesty Johnu Bantinovi. John Dawson a Tina Cushing ze Stockportu. Nejprve slyšeli nahození motorů a brzy následoval hrozný náraz. Okamžitě jsme věděli, že jsme najeli na útes, řekl John. Náraz byl velmi hlasitý a v kabině bylo téměř okamžitě 20cm vody. Voda tryskala dovnitř, vůbec nebylo pochyb co nastane. Tina se rozhodla opustit okamžitě kabinu, ale John rychle popadl její plavky, což bylo nakonec jediné, co Tině zbylo.

Divemasteři okamžitě svolávali všechny na horní palubu, kde ostatně většina pasažerů trávila noc „pod hvězdami“. Do 4 minut byla pod vodou potápěčská plošina a poté se loď začala naklánět na bok. „Děkujeme bohu, že byla poblíž jiná loď. Naskákali jsme do našich zodiaků a přepravili se k Haven Majesty. Vypadalo to, že se CQ potopí každým okamžikem. Přiznávám, že vládla mírná panika.“

Pasažér Richard Milburn z St. Bees v Cumbrii řekl: Když se přiblížila světla, nastala trochu panika, ale věděli jsme, že Haven Majesty je blízko. Náš nafukovací člun ucházel, takže bychom na hladině nevydrželi příliš dlouho.Běžel jsem ještě dolů do mé kabiny pro pas, ale ta byla již plná vody. Okamžitě jsem si uvědomil jak je dobře, že jsme již všichni vzhůru, protože jsme na první ponory chodili již v 5:30. Kdybychom spali, mohlo dojít k tragédii.

John Pluck dodává, že kapitán se pokusil vycouvat, ale nešlo to, což bylo pravděpodobně dobře, protože tím, že jsme chvíli „seděli“ na reefu, se přece jen trochu prodloužila šance na únik z lodi. Peter Mortiboy říká: Toto je mé první safari v životě, nejhorší moment byl, když se potopila příď a já se domníval, že můj spolubydlící je stále v kabině. Naštěstí to tak nebylo. Jako suchozemská krysa jsem se domníval, že tyto lodě jsou pevné jako skála, ale teď vidím, že realita je úplně jiná.


 
1721398006
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist