Tethys - potápění v pohodě - Podivné, ale pravda. Žraloci v jezeře Medina

Tethys - zajímavosti a články


 

 Podivné, ale pravda. Žraloci v jezeře MedinaSharktrust 25.8.2005
Pro Tethys přeložil Tomáš Kotouč

Všichni známe občas divoké rybářské historky, ale ta následující je zdokladována fotografiemi i mnoha svědky a dělá některé lidi poněkud nervózními. 

Zní to bláznivě, ale dva různí rybáři ulovili v jezeře Medina dva různé žraloky. Nikdo netuší jak se tam mohli dostat a tak tato příhoda uvádí experty do značných rozpaků.

Biologové identifikovali zvířata jako Rhizoprionodon terraenovae, anglicky Atlantic Sharpnose Shark, ale jezero Medina se nachází stovky mil od nejbližších slaných vod, kde se tento žralok vyskytuje.O tomto druhu více zde:
http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?genusname=Rhizoprionodon&speciesname=terraenovae

Pořádně mě to vylekalo, řekl novinám rybář James Price.

Price je z Lamesy, ale rybaří v jezerech po celém Texasu. Vypráví, jak mu spadla čelist, když v pondělí vytáhl z vody žraloka, který měřil cca 90cm. 

Vypadal jako žralok bělavý a já vím, že tito žraloci mohou žít ve sladké vodě, ale rozhodně by neměli být v tomto jezeře, říká. Poté vzal žraloka na břeh, kde ho ukázal přátelům a udělal několik fotografií, aby mohl dokázat, že není úplně praštěný. Jeho rodina byla šokována.

"Když jsem mu pohlédla do tlamy a viděla ty zuby, tak mě to opravdu vystrašilo," říká Connie Priceová.

Tento žralok byl ale již druhý, ulovený v jezeře Medina. Jet Smith chytil jednoho pouze jeden den před Pricem.

"To je crazy!"

Za Texas Parks and Wildlife shrnuje ranger Danny Shaw: "Tito žraloci by tu rozhodně normálně neměli být, ale každopádně tento druh nepředstavuje pro lidi žádné nebezpečí. Živí se pouze krevetami a malými rybami. V současnosti určitě neuvažujeme uzavřít jezero koupajícím se lidem." 

Ohledně názoru, jak se mohli žraloci dostat do jezera, říká Shaw: "Mě to připadá, že je sem někdo hodil, protože mu to přišlo jako dobrý vtip."

Za Tethys dodávám, že je neuvěřitelné, že tento žralok mohl alespoň nějakou dobu prosperovat ve sladké vodě. Podle toho že byl uloven to vypadá, že ani nebyl v nějaké depresi a měl chuť k jídlu. Že bysme si jich na léto taky pár vypustili někam do české teplé vody? Třeba na Lhotu mezi nudisty :-)Jezero Medina je uprostřed mapky 
1721401454
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist