Tethys - potápění v pohodě - šnorchlař zabit v Austrálii pravděpodobně krokodýlem mořským

Tethys - zajímavosti a články


 

 šnorchlař zabit v Austrálii pravděpodobně krokodýlem mořskýmzdroj: Divernet News / Tethys

Britský občan šnorchlující v severovýchodní Austrálii byl pravděpodobně usmrcen krokodýlem mořským.

Russell Harris (37), šnorchloval v sobotu 24.9.2005 s kamarádem u pláže ostrova Groote Elyandt blízko severní špičky Austrálie, když najednou zmizel pod hladinu ve chvíli kdy se nacházel cca 20 metrů od břehu.
Podle zprávy BBC bylo Harrisovo tělo nalezeno následující den. Přestože jeho zmizení nebylo přímo pozorováno, stopy poranění ukazují na útok krokodýla. Je známo, že v této oblasti byl zhruba 4-metrový krokodýl v těch dnech pozorován.

Harris pochází z Eastwoodu poblíž Nottinghamu a pracoval jako horník na ostrově Groote Elyandt. Jeho smrt přišla jen pár dní poté co jiný mladý šnorchlař dokázal uniknout ze sevření jiného mořského krokodýla na severozápadním pobřeží. Pouze dvanáctiletý Sam West se nacházel v moři poblíž Kimberly cca 350 mil jihozápadně od Darwinu když byl uchopen krokodýlem. Stejně jako Russell Harris šnorchloval cca 20 metrů od břehu.

Útok se odehrál před očima chlapcova otce Billa, který sdělil, že krokodýl nejprve držel v čelistech chlapcovu hlavu, ale v zápětí jej chytil za paži. Krokodýl Sama pustil poté, co chlapec volnou rukou zaútočil na jeho oči.

Sam byl zachráněn z moře a letecky dopraven do nemocnice v Darwinu a dle lékařů je v uspokojivém stavu.

Poslední smrtelný útok krokodýla se v Austrálii odehrál v polovině srpna rovněž v moři. 60-ti letý muž byl stažen pod vodu poté co krokodýl převrhnul jeho kánoe ze které se svou ženou chytal ryby v oblasti Normanby poblíž Cooktownu v Queenslandu. Žena doplavala na pláž nezraněna. Čtyřmetrový krokodýl, který byl podezřelý z útoku byl zastřelen.

Tropická severní Austrálie je známá zdravou a početnou populací krokodýlů mořských, kteří obývají mořská pobřeží i přílivová ústí řek. Dosahují délky až 6 metrů a dožívají se 75 let.

Zde se můžete seznámit se všemi žijícími 23 druhy krokodýlů včetně území jejich rozšíření (je třeba mít nainstalovanou flash):
http://channel.nationalgeographic.com/crocmap/flash.html
 
.:


 
1721400571
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist