Tethys - potápění v pohodě - Galapágy - přehled potápěčských lokalit

Tethys - zajímavosti a články


 

 Galapágy - přehled potápěčských lokalit



Napsal Tomáš Kotouč pro  časopis Oceán - článek vyšel začátkem roku 2005.


(velká mapa na kliknutí)



1. ACADEMY BAY

popis lokality: na dohled největšího galapážského městečka Puerto Ayora ještě v rámci Zátoky pelikánů. Obvyklá cvičná lokalita pro báze v Puerto Ayora na rozpotápění, nicméně ponor zde není úplně jednoduchý. Obvykle je veden po západní stěně kaňonu, východní proud má tendenci strhávat dolů. Viditelnost značně proměnlivá 8-15m, obvyklá hloubka ponoru 20m, dno kaňonu 60-80m.

život: velké trnuchy až do 2m Dasyatis brevis a Taeniura meyeri, murény Gymnothorax dovii a při troše štěstí i žralok bělocípý útesový Triaenodon obesus. Langusty i velcí mlži Pleuroploca princeps.

2. BARTOLOME

popis lokality: nejfotogeničtější ostrov Galapág se známou lávovou špičatou skálou. Častý cíl procházek po pevné zemi, potápěčsky už ne tak atraktivní. Potápí se buď přímo naproti pláži na písečné dno nebo cca 300m na jih od pláže podél skalnatého břehu. Max. hloubka ponorů do 25m, obvykle horší viditelnost kolem 12m. Proudy ne tak výrazné jako na jiných lokalitách.

život: naproti pláži na písečném dně zajímavá chodící ryba Ogcoccephalus darwinii, trnuchy Dasyatis brevis a malí tečkovaní úhoři Myrichthys tigrinus. Na hladině i pod ní se občas objeví tučňák galapážský a lachtan kalifornský. Při ponoru na jih od pláže poměrně dobrá šance na žraloka bělocípého útesového, sibu skvrnitou i Steindachnerovu a jednotlivého zatoulaného kladivouna.

3. CAAMANO

popis lokality: skalnatý ostrůvek s malou písečnou pláží ve stejné oblasti jako Academy Bay. Zajímavostí je kolonie cca 50 lachtanů kalifornských. Běžná hloubka ponoru obvykle do 25m, viditelnost kolem 15m.

život: lachtani kalifornští, pokud jsou v dobré náladě, rádi si s potápěči hrají, obě siby a díky přítomnosti lachtanů se tu občas objeví i žralok galapážský, hlavně na východním cípu ostrova, kde patrolují a čekají na neopatrné lachtaní mládě.

4. COUSIN´S ROCK

popis lokality: skála na volném moři, stejná oblast jako Bartolome, ale dále od hlavního ostrova Santiago. Ponor se obvykle zahajuje na severním cípu a pokračuje se po východní straně, kde terasovitá stěna padá do velké hloubky. Terasy porostlé zelenými výhonky měkkého černého korálu. Ponor se obvykle končí po obeplutí jižního cípu, zdatnému potápěči se může podařit obeplout ostrůvek téměř celý, pokud se na západní straně nesetká s příliš silným protiproudem. Viditelnost ne příliš dobrá, kolem 10m.

život: ráj rejnoků, běžně se stává, že během 1 ponoru narazíte na 6 druhů: manta velká i čilská, obě siby i obě velké trnuchy. Manty čilské jsou plaché, ale manty velké Vám zapózují obvykle ke konci ponoru na západní straně. Ve výhoncích korálů pátrejte po největším druhu mořského koníka na světě Hippocampus ingens, terasy jsou oblíbenými parkovišti pro ležící žraloky bělocípé útesové, které jen tak pro zábavu občas proženou lachtani a směrem od útesu ve volné vodě velmi pravděpodobně spatříte i několik kladivounů.

5. DARWIN

popis lokality: mnohými potápěči hodnocená jako nejlepší potápěčská lokalita na světě. Darwin je nejsevernější suchou zemí celého souostroví a tím pádem se nachází v oblasti působení teplého Panamského proudu. Teplota kolísá od 22°C v červenci do 28°C v lednu a únoru. Viditelnost rovněž velmi proměnlivá, 15-35m. Hlavní ostrov je zerodovaný vulkán od kterého je mělkým průplavem na západní straně oddělen známý skalní oblouk, který Čechům nejspíš připomene Pravčickou bránu. Základna oblouku padá příkře do hloubky cca 60m, kde se mění v ploché písečné dno. Protože proud je zde obvykle severní, ponory začínají severozápadně od oblouku co nejblíže skále, divemaster obvykle ponor zahájí zalehnutím na některý ze skalních balkonů a potom se plave v hloubce cca 25m do volné vody a proud přitom driftuje potápěče směrem k jižní straně hlavního ostrova, kde obvykle kotví mateřská loď. V případě opačného, tedy jižního proudění, je třeba dávat zvýšený pozor na buddy systém, protože ztracené potápěče na hladině proud nese severně od Darwinu směrem do Panamy, nejbližší pevnina 1500km, ztracený potápěč víceméně nemá šanci. Darwin je jediná lokalita, kde je kompaktní korálový útes na jihozápadní části báze oblouku.


život: ráj žraloků a pelagických ryb. Hejna kladivounů, není vyjímkou spatřit 200 kladivounů najednou. Spatříte je i blízko útesu v péči pyskounů, ale největší hejna budou na volné vodě. Jsou poměrně plaší, je třeba se chovat klidně a v rozhodující momenty zadržovat dech kvůli bublinám, aby se k Vám dostatečně přiblížili. Žraloci galapážští budou naopak vždy blízko dna od 10 do 50m, na rozdíl od kladivounů se potápěčů nebojí, ale rovněž nejeví ani přehnaný zájem, prostě kolem potápěčů proplují mnohdy ve vzdálenosti 1m a zmizí. Je dobré mít na paměti, že na Galapágách jsou zatím zaznamenána 4 napadení člověka žralokem, z toho 3 napadení má na svědomí žralok galapážský. Je to velký žralok, kusy kolem 3m zde nejsou vyjímkou. Blízko útesu narazíte rovnež na žraloky bělocípé útesové, kteří jsou na Galapágách mnohem méně bojácní než třeba v Rudém moři a jsou zde i podstatně větší. Naopak žraloky hedvábné spatříte až se vydáte od útesu do "big blue" a pokud budou zrovna ve formě a oni pravděpodobně budou, předvedou Vám, co je to pravý drzý nebojácný a zvědavý žralok. Bez bázně proplouvají skupinou potápěčů a zkoušejí kdo uhne dřív. Dá se to celkem psychicky zvládnout, protože kusy přes 2m jsou zde vyjímkou. Žralok velrybí se zde pravidelně vyskytuje od července do listopadu a obvykle se s ním setkáte jak se krmí jihozápadně od oblouku, kde je největší koncentrace planktonu. Pro množství žraloků již potápěč obvykle nestihne vnímat ostatní živočichy, ale vody Darwinu jsou pravou rybí polévkou s obrovskými hejny kranasů, tuňáků a creolfish, útes je domovem kaniců, murén, barracud, chňapalů, chrochtalů, rejnoků, chobotnic, karet obrovských a ostatních živočichů.

6. ENDERBY

popis lokality: jedna z mnoha lokalit v okolí ostrova Floreana kam jezdí i báze z Puerto Ayora na jednodenní tripy. Ponory obvykle driftové kolem útesu v hloubce cca 20m, obvyklá viditelnost 15m. 

život: na ostrově kolonie lachtanů, jinak želvy, barracudy, siby, je zde i šance na žraloky galapážské.

7. GORDON ROCKS

popis lokality: pravděpodobně nejlepší lokalita na kterou jezdí báze z Puerto Ayora na jednodenní tripy. Skalní trojzubec na východní straně Santa Cruz, na dohled známých ostrůvků Plazas. Skála téměř kolmo až do hloubky 60m, potom písečné dno. Mezi jednotlivými jehlany malá plata s hloubkou kolem 20m, ale s extrémně silnými proudy, které lze mnohdy zdolat pouze ručkováním po dně. Nejlepší potápění je na východní straně jehlanů, kde je lepší viditelnost i více života. Viditelnost je značně kolísavá 10-20m.

život: šance vidět i padesátihlavé hejno kladivounů, poměrně hodně i žraloků bělocípých útesových. Dále manty velké i čilské, obě siby, velká hejna barracud, želvy. Také lachtani a když budete mít štěstí, v malých hloubkách pasoucí se leguáni mořští, zde ne tak velcí jako např. na Želví pláži na Santa Cruz.

8. CHAMPION

popis lokality: velice podobná lokalita jako Enderby, nachází se ve stejné oblasti.

život: opět podobné jako Enderby s jednou významnou vyjímkou, Champion je zatím jediná známá lokalita Galapág, kde jsou pravidelně pozorováni žraloci šedí útesoví Carcharhinus amblyrhynchos.

9. NORTH SEYMOUR

popis lokality: jedna z těch lepších lokalit v rádiu jednodenního tripu z Puerto Ayora. Mateřská loď obvykle kotví v kanále mezi North Seymour a Baltrou a ponor se driftuje na východní straně. Obvykle silnější jižní proud, viditelnost kolem 15m.

život: velká pravděpodobnost setkání s mantou velkou, kladivouny a žraloky bělocípými útesovými. Dále siby, želvy, murény, barracudy, kranasi.

10. ROCA REDONDA

popis lokality: z lokalit, které jsem navštívil, řadím tuto na čestné 3. místo hned za Darwin a Wolf a to hlavně díky velkým hejnům kladivounů, kteří jsou tu nezvykle klidní a přibližují se k potápěčům velmi blízko. Jinak díky vlivu západního studeného Cromwellova proudu patří mezi ty studené, můžeme čekat i teplotu vody pod 20°C. Obvykle se driftuje podél západní stěny skály, proudy obvykle severní, ale mohou být i jižní. Zajímavostí lokality jsou bubliny probublávající z písečného dna a jasně tak dokladují tektonický původ i geologické mládí ostrovů.

život: velká hejna kladivounů, žraloci galapážští, tygří úhoříci, chobotnice, lachtani, při troše štěstí zde spatříte galapážskou endemickou rybu Bodianus eclancheri.

11. WOLF

popis lokality: stejná oblast a podobné potápění jako na Darwinu. Potápí se obvykle podél západní části ostrova, driftuje se. Na severozápadě v základně podmořského jehlanu v hloubce 50m poměrně velká jeskyně s dvěma vchody. Ještě o kousek dál na sever jeskyně v úrovni hladiny do které se dá vjet člunem. Viditelnost obvykle dobrá, kolem 20m.

život: podobný jako na Darwinu, ale setkání s velrybím žralokem zde mnohem vzácnější, rovněž žraloka hedvábného zde asi neuvidíte. Ale více žraloků galapážských než na Darwinu, můžete jich potkat desítky v malých skupinkách, ti největší mají až 3,5m! Desítky kladivounů, želv, siby i trnuchy, manty, obrovská hejna ryb.








 
1728745080
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist