Tethys - potápění v pohodě - Přstrojový potápěč zabit v Austrálii žralokem

Tethys - zajímavosti a články


 

 Přstrojový potápěč zabit v Austrálii žralokemPřečtěte si i další články týkající se žraloků ..navštivte stránky www.zraloci.cz

Divernet News 1. 9. 2005
Pro Tethys přeložil Tomáš Kotouč


Mořský biolog byl zabit žralokem když se potápěl v oblasti Adelaide v Jižní Austrálii.

Jarrod Stehbens byl jedním ze dvou výzkumníků z university v Adelaide, kteří sbírali vajíčka sépií u pláže Gleneig Beach. Posádka jejich doprovodného člunu dostala na palubu pouze jeho kolegu Justina Rowntreeho.

V době útoku se potápěči nacházeli cca 18 metrů od člunu v hloubce 5m. Rowntree sdělil, že žralok se nejprve otřel o něho. Nejprve si myslel, že je to jeden z několika delfínů, kteří se v daném místě nacházeli, ale o vteřinu později již byl svědkem útoku žraloka na jeho kolegu.

Rowntree dále vyprávěl, že Stehbens nejprve úspěšně odrazil úhybným manévrem žralokův první útok, ale ten se ihned obrátil a zakousl se mu do nohy. Naposledy viděl Rowntree Stehbense jak je žralokem vlečen za nohu do hloubky, přičemž se stále snažil se žralokem bojovat a snažil se vyprostit nohu z jeho čelistí.

Když byl Rowntree dotázán na identifikaci žraloka, popsal jej jako obrovskou bílou masu. Názory se téměř shodují na tom, že se jednalo o velkého bílého, který je v oblasti spolu se žralokem měděným považován za jediného, který je schopen zlikvidovat člověka beze stopy. Později byl nalezen pouze jacket a láhev.

Smrtelné útoky žraloků na potápěče, kteří neloví ryby jsou nesmírně vzácné, oběťmi se většinou stávají šnorchlaři, plavci, surfaři a potápěči lovící na harpunu, kdy je žralok přitahován spíše úlovkem potápěče, než potápěčem samým.

V uplynulých 9 měsících se v Austrálii udály další 3 smrtelné útoky. V březnu byl šnorchlař Geoffrey Brazier 26 zabit u ostrovů Abrolhos blízko Perthu, v prosinci se stal obětí surfař Nick Peterson 18 na West Beach blízko Adelaide a ten samý měsíc byl zabit harpunář Mark Thompson 38 na Velkém Bariérovém reefu u Cairns v Queenslandu.


 
1721404771
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist