Tethys - potápění v pohodě - Fatální žraločí útok v Sharm El Sheik

Tethys - zajímavosti a články


 

 Fatální žraločí útok v Sharm El SheikPřečtěte si i další články týkající se žraloků

Šnorchlař zemřel na vykrvácení poté co byl pokousán žralokem v zátoce Coral Bay v Sharmu v Egyptě o víkendu 14.-15.2.2004.

Egyptský občan šnorchloval blízko břehu se svými přáteli v sobotu 14. února, když najednou došlo k útoku. Zraněný muž se dostal zpět na břeh a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel na šok způsobený ztrátou krve. 

Člen South Sinai Divers Association (SSDA) potvrdil detaily ohledně incidentu. "Toto je velmi ojedinělý útok a první incident za 6 až 7 let a je jasné, že bude široce publikován", řekl Divernetu. 

Plavci a šnorchlaři jsou zdá se ve výrazně vyšším riziku než potápěči, "nikdy jsem neslyšel o jediném potápěči, který by byl usmrcen žralokem v této oblasti", komentoval událost mluvčí SSDA. Naším problémem nyní je, že se všude kolem začne vznášet šeptanda, že plavci a šnorchlaři jsou na Sinai ohrožováni žraloky. Je třeba říci, že toto byl opravdu velmi ojedinělý případ. Upřímně řečeno, většina potápěčů dychtí po tom vidět žraloky během návštěvy Rudého moře a skutečnou výzvou potápěčských operátorů je nalézt žraloky pro své klienty. 

Podezření na útok žraloka se rovněž skrývá za úmrtím šnorchlaře v Austrálii

31 let starý Australský freediver, který zmizel během lovu ryb na harpunu by mohl být obětí žraloka tygřího. Policie odvolala pátrání po Marku Bryantovi 17.2.2004 poté co lodě ani letadla nenalezly jedinou stopu po jeho těle. Jeho harpuna včetně ulovené ryby byla nalezena vznášející se na hladině jeho dvěma přáteli, kteří se s ním potápěli v té samé době. Několik velkých tygřích žraloků bylo pozorováno během vyhledávací akce po zmizelém muži. Žraloci jsou přitahováni rybami, které jsou zraněné nebo mrtvé, největší procento napadených potápěčů tvoří právě lovci na harpunu. 

Nicméně není vyloučena možnost, že muž zemřel na tzv. mdlobu v mělké vodě (shallow water black-out), což je nejčastější příčina smrti mezi freedivery. Austrálie udává celkem 5 úmrtí freediverů za posledních 12 měsíců a žraloci jsou generelně odpovědní za cca 1 úmrtí ročně v australských vodách

Divernet News 19.02.2004 


 
1721398953
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist