Tethys - potápění v pohodě - Žralok dlouhoploutvý objeven ve švédských vodách!

Tethys - zajímavosti a články


 

 Žralok dlouhoploutvý objeven ve švédských vodách!(článek od Ragnara Eide z Gothenburg Museum of Natural History)

Mrtvý samec žraloka dlouhoploutvého byl objeven švédskými vojenskými potápěči v blízkosti vojenské báze Skredsvik ve fjordu Gullmarsfjorden v sousedství Lysekilu 30. září 2004. Žralok byl nalezen zkroucený a je to první záznam výskytu tohoto žraloka ve vodách severní Evropy. Podle všeho byl tento žralok viděn jěště týž den živý místním rybářem, jak plave při hladině. V ten den byla teplota vody v Gullmarsfjordu při hladině 13°C a v hloubce 15°C, což jsou nadprůměrné hodnoty pro toto období.

Žralok vážil 65,65kg a měřil 2,3m včetně ocasu. Žraloci dlouhoploutví jsou epipelagičtí obyvatelé tropických a subtropických vod, potenciálně nebezpeční makropredátoři, obvykle se vyskytující daleko od břehu. Tento druh obvykle obývá vody v teplotním rozmezí 18-24°C a doposud nejstudenější voda kde byl pozorován měla 15°C. Žraloci, kteří žijí v Mexickém zálivu v zimě migrují na jih do teplejších vod.Výskyt tohoto druhu ve skandinávských vodách je ohromná věc. Je to přímo zoologická senzace a nikdy bych nevěřil, že se to může stát. Pokud vím, žralok dlouhoploutvý je ectothermický a ne endothermický, jako někteří jiní žraloci a tento fakt mimo jiné svádí k domněnkám, že i velký bílý žralok je v severních vodách možná hojnější, něž jsme si dříve mysleli.

Pozoruhodný objev žraloka dlouhoploutvého ve švédských vodách se udál pravděpodobně díky Golfskému proudu. Ve vodách Gullmarsfjordu bylo objeveno již mnoho neobvyklých tropických hostů od 17. století, kdy byl učiněn unikátní nález ryby Halobatrachus didactylus v r. 1820. Gullmarsfjord je mekkou mořských biologů a největší švédská biologická stanice je právě zde. V Gullmarsfjordu se vyskytují 2 různé vrstvy vody, na povrchu je brakická voda, která pochází z Baltského moře a hloubce je slanější oceánská voda ze Severního moře. Kvalita vody je excelentní a oblast fjordu je číslo 1 rekreačního přístrojového potápění ve Švédsku. Unikátní mix brakické a oceánské vody vytváří bohatá a rozličná životní prostředí, což způsobuje bohatou biodiverzitu této uzavřené oblasti. Povrchová vrstva brakické vody pravidelně vítá velmi nečekané návštěvníky z Baltského moře.

Skredsvik v Gullmarsfjordu je 58 stupňů severně od rovníku, což je 38 stupňů od předpokládané severní hranice výskytu žraloka dlouhoploutvého. Mrtvý žralok je nyní v Gothenburgském muzeu of Natural History, bude vypreparován a zařazen do sbírky, ale před tím bude ještě pitván a zkoumán.

Žralok byl nalezen zde:


Kóta. 
1721401177
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist