Tethys - potápění v pohodě - Palau zabavilo žraločí ploutve

Tethys - zajímavosti a články


 

 Palau zabavilo žraločí ploutveSharktrust 19.2.2004 

Úřady na Palau zlikvidovali žraločí ploutve v tržní hodnotě 180.000,-USD zabavené na Taiwanské rybářské lodi a dokázali tak v praxi zvýšenou intenzitu ve vymáhání nového zákona, který zakazuje lovení žraloků ve vodách Palau. 

Ploutve byly polity benzínem a zapáleny přímo na příkaz prezidenta této drobné republiky Tommy Remengesaua, který tak demonstroval vážnost přísných opatření proti shark finningu a mrzačení žraloků, prohlásil ředitel úřadu pro ochranu veřejnosti Hazime Telei.

Remengesau, který si získal pozornost mezinárodní veřejnosti když nechal poprvé spálit zabavené žraločí ploutve v květnu 2003 řekl, že republika by mohla prodat zabavené ploutve za významnou částku, ale my chceme ukázat, že je pro nás nepřípustné považovat části žraločích těl za něco s čím je možné obchodovat.

Komplexní ochrana Palauského moře, která vešla v platnost v září 2003 zakazuje praxi jednak odřezávání ploutví ze žraloků, ale rovněž zakazuje jakýkoliv lov všech druhů žraloků. 

Při prvním reálném prosazení nového zákona úřady spálily 455 kg ploutví a více než 1 tunu žraločích těl zabavených z Taiwanské lodi Ching Chung Fa, která provozovala lov na dlouhé šňůry.

U rybářů z celého světa vzrůstá orientace na lov žraloků pro ploutve pro trhy v jihovýchodní Asii, kde je velmi populární polévka ze žraločích ploutví.

Mořští biologové odsuzují "shark finning", protože žralok je usmrcován jen pro velmi malou část z jeho těla. Rovněž se intenzivně staví proti lovení žaloků vůbec, protože jsou to zvířata na vrcholu potravního řetězce a mají pomalý reprodukční cyklus. To znamená, že žraloků obecně není mnoho a pokud jsou jejich stavy sníženy rybolovem, velmi pomalu se vracejí na původní úroveň, pokud vůbec, tvrdí biologové.

Žraločí "zboží" na lodi Ching Chung Fa bylo objeveno při celní výstupní kontrole, když loď byla připravena k odplutí z vod Palau, ale žádné toto zboží nebylo uvedeno na celní deklaraci. Palau propustilo loď po zaplacení poměrně malé pokuty 10.000,-USD, která byla tak nízká proto, protože se jednalo o první případ po zavedení nového zákona. Do budoucna může být tato pokuta až 500.000,-USD.

Úřednici říkají, že by bylo rozhodně chybou si tuto nízkou pokutu vysvětlovat jako shovívavost do budoucna.

Státní právní zástupci zamýšlejí do budoucna používat tento zákon při žalobách v plném rozsahu proti jeho porušovatelům. 

Stát Palau má cca 20.000 obyvatel a tvoří jej řetěz ostrůvků, který se nachází východně od Filipín.
 
1721397775
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist