Tethys - potápění v pohodě - Vrakový potápěč napaden v Anglii 4-metrovým úhořovcem mořským

Tethys - zajímavosti a články


 

 Vrakový potápěč napaden v Anglii 4-metrovým úhořovcem mořskýmDivernet News, 19.7.2004

Dvaačtyřicetiletý George Telfer utrpěl kousance a podlitiny poté co se mu zakousl do ruky velký Úhořovec mořský, vtáhl jej do vraku a několikrát s ním udeřil o stěny vraku.

Telfer se potápěl na vraku z II. světové války, což je trauler v hloubce 30m, 8 mil od pobřeží St. Andrews a zde se mu tato nehoda přihodila.

Potápěč, který pochází z Angusu, uvedl, že útok byl náhlý a nevyprovokovaný a domnívá se, že toto chování byla reakce na obranu potěru. Úhořovce odhaduje na 4 metry a 120kg a byl natolik silný, že ho dokázal vtáhnout do vraku a smýkat s ním po jeho konstrukci.
Telfer nakonec zvládl uchopit úhořovce volnou rukou, tisknul jeho tělo co největší silou a úhořovec ho nakonec pustil.

Úhořovci jsou poměrně hojní ve vodách kolem Anglie a často obývají vraky, které jim poskytují vhodné úkryty. Generelně se dá říci, že úhořovci bývají většinou mírní, pokud nejsou provokování, ale jsou známy třeba názory zaměstnanců mořských akvárií, kteří je považují za
nebezpečnější než žraloky, se kterými sdílí stejnou nádrž.


Já bych k tomu pod čarou pouze dodal, že úhořovec je poměrně hojná ryba i ve Středozemním moři a zatím ho nedokázali vyhubit ani nenasytní Chorvati ve vodách kolem Istrie. Častěji se s ním setkáte při nočním ponoru, než ve dne.


No, právě jsem objevil anglický web lovců úhořovců a koukám, že je to občas slušnej macek.

 

 (c) www.britishcongerclub.org.uk
 


Další fotky jsou zde:

http://www.britishcongerclub.org.uk/album/
http://www.britishcongerclub.org.uk/album/photos2.htm

Nicméně informace z tohoto webu trochu kolidují s údaji od toho Telfera, který v originále uvádí, že úhořovec měl 12 stop a vážil 250 liber. Na těchto stránkách píší, že nejtěžší kdy ulovený úhořovec vážil 133 liber. No, mít ještě skoro dvakrát tolik co ten rekordman na fotce, asi bych se taky trochu leknul:-)


Kóta - srpen 2004 
1721400133
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist