Tethys - potápění v pohodě - Rezervace pro velrybí žraloky založena v Belize

Tethys - zajímavosti a články


 

 Rezervace pro velrybí žraloky založena v BelizePřes 3000 akrů oceánu kolem Little Water Caye ostrova v jihovýchodním Belize bylo ustaveno jako rezervace pro velrybí žraloky.
Tato oblast je známá mezi potápěči jako jediné předvídatelné shromáždiště velrybích žraloků v Belize a důležité trdliště pro mnoho druhů ryb.
Chráněná oblast byla ustavena organizací "Friends of Nature" což je lokální ochranářská organizace založená při Conservation International. Dr. Sylvia Earle je výkonnou ředitelkou Conservation International´s Global Marine Programme a uvítala zřízení rezervace jako cesty k ochraně nejen velrybích žraloků, ale celé oblasti jedinečné svojí biodiverzitou "Jelikož neustále slyšíme historky o strmém úbytku globální rybí populace, je stále více kritická ochrana takovýchto míst", říká.
Mořská rezervace byla zřízena zakoupením majoritní části ostrova Little Water Caye a je plánovaná práce s lokální komunitou pro rozvoj ekoturistiky. Toto je dobrá zpráva pro potápěče, možnost navštěvovat velrybí žraloky s operátory, kteří jsou zavázáni nerušit živočichy; zisky z těchto aktivit budou dále používány k ochraně mořského životního prostředí.
Lokální komunity, které založily "Friends of Nature" byly první, kdo odhalil, že vzácní velrybí žraloci se sdružují v této oblasti a rozhodly se ji chránit. Podporují vzdělávání o moři v místních školách a podporují ekoturismus. "Daly příklad, jak ochrana, místní komunity a zodpovědná turistika mohou pracovat v harmonii k ochraně mořského životního prostředí." Říká Costas Christ, senior director Conservation International´s Ecotourism Programme. 

Divernet News 13.10.2003


 
1721401410
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist